Як скасувати «синє повідомлення» Інтерполу.

Останнє оновлення: травень 2026 року Час читання: 14 хв Практичні посібники

Практичний посібник щодо оскарження та скасування «синіх повідомлень» Інтерполу через Комісії з контролю за файлами Інтерполу (CCF) з посиланням на статтю 88 Правил обробки даних. Ви є об’єктом «синього повідомлення»? Компанія Otherside була заснована колишнім юридичним співробітником CCF, який пропрацював у Комісії шість років.

Запит на конфіденційний розгляд
Синє повідомлення
Розуміння Блакитних повідомлень

Що таке Блакитне повідомлення Інтерполу?

«Синє повідомлення» видається Генеральним секретаріатом Інтерполу на запит Національного центрального бюро (НЦБ) країни-члена. Його мета — зібрати додаткову інформацію про особу, місцезнаходження або діяльність особи в рамках кримінального розслідування. На відміну від «червоного повідомлення», яке має на меті тимчасовий арешт конкретної особи, «синє повідомлення» виконує функцію запиту про надання допомоги та обмін інформацією між 196 країнами-членами Інтерполу. Вилучення «синього» розшукового повідомлення можливе шляхом подання офіційного клопотання до Комітету з питань розшуку (CCF), але першим необхідним кроком є розуміння того, як працює це повідомлення.

Відповідно до статті 88(1) Правил обробки даних (RPD), «сині повідомлення» можуть видаватися з трьох конкретних причин: для отримання інформації про особу, яка перебуває в полі зору кримінального розслідування; для встановлення місцезнаходження такої особи; або для її ідентифікації. Це єдині допустимі підстави. «Синє повідомлення», яке не підпадає під жодну з цих трьох категорій, не має законних підстав згідно з правилами Інтерполу.

У пункті 2 статті 88 передбачено додаткові умови. Особа, щодо якої надсилається повідомлення, повинна мати певний статус у рамках кримінального розслідування: засуджена, обвинувачена, підозрювана, свідок або потерпіла. Національний координаційний орган, що надсилає запит, також повинен надати «достатні відомості щодо кримінального розслідування або особи, щоб забезпечити ефективність запитуваного співробітництва» (пункти а) та с) пункту 2 статті 88 Регламенту про захист даних). Нечіткі згадки про поточні провадження не відповідають цій вимозі.

Чим Блакитні повідомлення відрізняються від Червоних повідомлень

Відмінність між Блакитним і Червоним повідомленням є значною. Червоне повідомлення просить усі країни-члени знайти та тимчасово заарештувати особу до екстрадиції. Воно вимагає дійсного ордера на арешт або рішення суду. Блакитне повідомлення не містить таких вимог. Воно не передбачає арешту. Воно не вимагає ордера на арешт або остаточних кримінальних звинувачень. Його доказовий поріг нижчий, що відображає його мету як розслідувальну, а не примусову.

Цей нижчий поріг не означає, що Блакитні повідомлення є нешкідливими. Вони сигналізують про те, що особа становить інтерес для правоохоронних органів іншої країни, і практичні наслідки можуть бути значними. Важливо зазначити, що Блакитне повідомлення часто є попередником Червоного повідомлення. Інформація, зібрана в процесі Блакитного повідомлення, може бути пізніше використана для обґрунтування видачі Червоного повідомлення або поширення інформації про розшукуваних осіб. Раннє вирішення питання щодо Блакитного повідомлення може бути стратегічним рішенням з довгостроковими наслідками. Інші типи повідомлень, такі як Зелені повідомлення, виконують зовсім інші функції та регулюються окремими положеннями ПОД.

Блакитні повідомлення та дифузії

Як і у випадку з «червоними повідомленнями», інформація, що лежить в основі «синього повідомлення», також може поширюватися у формі розсилки. Відповідно до статті 99(3) Регламенту про розшук осіб (RPD), національне центральне бюро (NCB) повинно використовувати дифузію, а не повідомлення, якщо воно бажає обмежити поширення інформації певними країнами або обмежити доступ до даних. Дифузії підпадають під ті самі правові вимоги, що й повідомлення згідно з RPD, включаючи дотримання статей 2 та 3 Статуту Інтерполу. Обидва документи можуть бути оскаржені через однакову процедуру подання петиції до Комітету з питань розшуку осіб (CCF).

Наслідки

Реальний вплив Блакитного повідомлення

Синє повідомлення не передбачає арешту чи екстрадиції. Але його наслідки є значнішими, ніж багато хто очікує, тому видалення Синього повідомлення часто є терміновим. Позначення як особи, що становить інтерес у міжнародному кримінальному розслідуванні, впливає на багато сфер вашого життя.

Ускладнення з подорожами

Під час міжнародних поїздок або на етапі оформлення візи вас можуть допитати представники влади. Прикордонники, які перевіряють бази даних Інтерполу, побачать «синє повідомлення» і можуть затримати вас для допиту, затримати ваш в’їзд або повідомити про ваші пересування країні, яка подала запит. Деякі заявки на візу можуть бути відхилені відразу.

Репутаційна шкода

Бути пов'язаним з міжнародним поліцейським розслідуванням має серйозні репутаційні наслідки. Перевірки біографічних даних, процеси належної обачності та повідомлення в ЗМІ можуть виявити цей зв'язок, що вплине на перспективи працевлаштування, ділові відносини та професійний статус.

Банківська справа та комплаєнс

Фінансові установи проводять перевірки на відповідність вимогам, використовуючи бази даних Інтерполу. Повідомлення «Блу» може стати приводом для проведення посиленої перевірки клієнта, перегляду рахунків, а в деяких випадках — відмови у наданні банківських послуг. Цей ефект посилюється, якщо ви обіймаєте керівні посади або є бенефіціарним власником компаній.

Ризик ескалації

Блакитне повідомлення часто є передвісником Червоного повідомлення. Інформація, зібрана в процесі Блакитного повідомлення, може бути використана для обґрунтування справи щодо арешту та екстрадиції. Залишення Блакитного повідомлення без оскарження дозволяє країні-запитувачу зібрати необхідні матеріали для ескалації.

Безкоштовний інструмент

Перевірте, які підстави для скасування можуть стосуватися вашого «Блакитного повідомлення».

Керована самооцінка, яка визначає правові підстави для видалення даних Інтерполу, що можуть бути обґрунтовано порушені у вашій справі. Три хвилини, безкоштовно, без облікового запису.

Пройти оцінку
Безкоштовно · 3 хв · Без облікового запису
Правові підстави

Підстави для оскарження Блакитного повідомлення

Незважаючи на нижчий поріг доказовості, скасування «синього повідомлення» можливе як з процесуальних, так і з матеріальних підстав. Повідомлення, як і раніше, має бути пов’язане з триваючим розслідуванням, а особа має мати в його рамках щонайменше статус підозрюваного. Якщо ці умови не дотримано або якщо повідомлення порушує правила Інтерполу, існують чіткі підстави для подання запиту про видалення.

Процедурні недоліки

Якщо національне центральне бюро (НЦБ), що подає запит, не надає достатньої фактичної інформації, яка пов'язує особу з розслідуванням, або якщо надані дані не мають відношення до кримінального розслідування, повідомлення може бути недійсним відповідно до Правил обробки даних (ПОД). Стаття 88 вимагає надання достатніх даних для забезпечення ефективності запитуваної співпраці. Загальні або розпливчасті звинувачення не відповідають цьому стандарту.

Стаття 3: Політична мотивація

Стаття 3 Статуту Інтерполу забороняє будь-яке втручання політичного, військового, релігійного чи расового характеру. Якщо «синє повідомлення» ґрунтується на звинуваченнях, що мають політичний підтекст, це може становити порушення зазначеної заборони. Ключове питання полягає в тому, чи переважає політичний аспект над аспектом звичайного кримінального права, що оцінюється за допомогою тесту на переважання, який складається з семи факторів, відповідно до статті 34(3) Регламенту про повідомлення (RPD).

Стаття 2: Права людини

Згідно зі статтею 2(1), діяльність Інтерполу має здійснюватися з дотриманням Загальної декларації прав людини. Сині повідомлення, що пов’язані з потенційним ризиком переслідування або несправедливого судового розгляду, суперечать цій вимозі. Особливе значення мають відмови у видачі, винесені судами третіх країн з міркувань дотримання прав людини.

Відсутність поточного розслідування

Блакитне повідомлення має бути пов'язане з активним кримінальним розслідуванням. Якщо основне провадження було завершено, припинено або якщо термін давності закінчився, подальша обробка даних не має законної мети. Комісія з контролю за файлами (ККФ) оцінюватиме, чи залишається розслідування, що обґрунтовує Блакитне повідомлення, справді активним.

Недостатній статус суб'єкта

Стаття 88(2) вимагає, щоб суб'єкт Блакитного повідомлення був засудженим, обвинуваченим, підозрюваним, свідком або потерпілим у відповідному розслідуванні. Якщо особа не має жодного з цих визначених статусів, Блакитне повідомлення не відповідає умовам видачі згідно з ПОД.

Комерційні або приватні спори

Блакитні повідомлення, що ґрунтуються на приватних або комерційних спорах, можуть не мати ознак справжнього кримінального розслідування. Договірні розбіжності, перекваліфіковані як шахрайство або розтрата, особливо за участю ділових партнерів, інвесторів або транскордонних операцій, викликають занепокоєння щодо відповідності, коли основна справа має по суті цивільний характер.

Практика ККФ

Рішення щодо Блакитних повідомлень перед ККФ

Федеральний апеляційний суд (CCF) розглядав питання скасування «синіх повідомлень» у низці опублікованих рішень. Ці рішення визначають межі його розгляду, роз’яснюють стандарти доказовості, що застосовуються до справ про скасування «синіх повідомлень», а також ілюструють підстави, на яких оскарження задовольняються або відхиляються. З іншими рішеннями можна ознайомитися в «Навігаторі рішень» CCF.

ККФ-2018-10 — Видалення

«Блакитне повідомлення», видане за звинуваченням у корупції, було скасовано після того, як ККФ встановила, що ця справа має переважно політичний характер. Заявник, якого на державну посаду призначили опоненти правлячої партії, став об’єктом переслідувань після зміни уряду. Цю висновку підкріплювали процедурні порушення: заявника так і не повідомили про проведення розслідування, а «блакитне повідомлення» було використано ще до його оприлюднення для обґрунтування затримання. ККФ також визнала недостатніми докази, що пов’язують заявника з інкримінованим злочином.

Читати повне рішення →
ККФ-2018-11 — Залишено в силі

Двоє заявників оскаржили «сині повідомлення», видані за звинуваченням у шахрайстві, стверджуючи, що справа має комерційний характер. ФКК відхилила аргумент про комерційний спір, визнавши, що інкриміновані дії виходять за межі договірної суперечки. Важливо, що CCF уточнив, що «синя» повістка вимагає лише того, щоб особа мала статус підозрюваного відповідно до статті 44(1)(c) RPD, а не того, щоб був виданий ордер на арешт. Оскільки було підтверджено, що розслідування триває, а місцезнаходження заявників невідоме, «сині» повістки відповідали законній меті.

Читати повне рішення →
ККФ-2024-01 — Залишено в силі

Оскарження «синіх» та «жовтих» повідомлень у справі про викрадення дитини членом сім’ї. Заявниця стверджувала, що справа стосується приватного сімейного спору. ККФ не погодився з цим, визнавши, що кримінальний злочин відрізняється від основного спору щодо опіки. У рішенні було підтверджено нижчий стандарт доказування для «синіх» повідомлень порівняно з «червоними»: якщо «червоне» повідомлення вимагає чіткого опису злочинів, то «синє» повідомлення має лише демонструвати обґрунтовану мету розслідування. Аргументи заявниці щодо статті 2 були відхилені, частково тому, що її власна поведінка, пов’язана з втечею з юрисдикції, сприяла виникненню процедурних проблем, на які вона скаржилася.

Читати повне рішення →
ККФ-2025-04 — Залишено в силі

Заявник оскаржив «синє повідомлення», видане у зв’язку з незаконним обігом наркотиків, посилаючись на однойменність. Національне центральне бюро (НЦБ), що подало запит, перевірило особу заявника за допомогою біометричних та біографічних даних, а Комісія з питань розгляду скарг (КРС) відхилила це заперечення. Заявник також висловив занепокоєння щодо дотримання статті 2, ґрунтуючись на загальних зауваженнях щодо системи кримінального правосуддя країни, що подала запит. ККФ відхилив це, вважаючи, що загальна критика є недостатньою без конкретних доказів ризику для особи у даній справі. У рішенні також підтверджено, що ККФ не оцінює вину чи невинуватість.

Читати повне рішення →
Процес

Як працює видалення Блакитного повідомлення

Комісія Комісія з контролю за файлами Інтерполу перевіряє, чи відповідають дані в базах даних Інтерполу правилам організації. Вона не оцінює вину чи невинуватість. Вона не оцінює докази у відповідній кримінальній справі. Її перевірка обмежується точністю даних, достатністю співпраці та дотриманням Статуту Інтерполу. Видалення «синього повідомлення» відбувається у два етапи: спочатку отримують доступ до деталей повідомлення, а потім подають офіційний запит на видалення.

Крок 1

Запит на доступ до Блакитного повідомлення

Перш ніж оскаржувати Блакитне повідомлення, вам потрібно точно знати, яку інформацію має Інтерпол. Першим кроком є подання запиту на доступ до ККФ, з проханням до Інтерполу підтвердити наявність даних та надати деталі повідомлення, включаючи його підстави та відповідність критеріям, викладеним у статті 88 ПОД.

З березня 2026 року всі запити необхідно подавати через спеціальний онлайн-портал CCF. Запити, надіслані електронною поштою або поштою, більше не приймаються. Запит повинен містити достатню ідентифікаційну інформацію (повне ім’я, дату народження, громадянство, номери паспорта або посвідчення особи) та бути складений однією з робочих мов Інтерполу (арабською, англійською, французькою або іспанською). У разі подання запиту через адвоката слід додати підписану довіреність.

Законодавчий термін становить чотири місяці з моменту прийнятності. На практиці, Річний звіт про діяльність ККФ за 2024 рік підтвердив, що 70 відсотків запитів на доступ перевищили цей термін.

Otherside обробляє запити на доступ по всьому світу. Запити на доступ до даних
Крок 2

Підготовка та подання запиту на видалення

Після отримання відповіді на запит про доступ та перегляду деталей Синього повідомлення, наступним кроком є подання офіційного запиту на виправлення/видалення через портал ККФ. Це має бути подано як окреме звернення від запиту на доступ.

Згідно зі зміненими Правилами функціонування (березень 2026 року), через портал можна завантажити максимум 20 додатків. Кожен має бути чітко позначений та згаданий в аргументах. Якщо документи опубліковані на вільно доступних веб-сайтах, посилайтеся на URL-адресу, а не завантажуйте PDF, зберігаючи місця для додатків, які існують лише у матеріалах справи.

Юридичні аргументи: У поданні має бути чітко викладено, яким чином «синє повідомлення» порушує правила Інтерполу або норми міжнародного права. Слід посилатися на конкретні положення Регламенту про розшук осіб (зокрема, статтю 88) та Статуту Інтерполу (статті 2 та 3). Необхідно розглянути умови видачі такого повідомлення та довести, що вони не дотримані.

Підтверджуюча документація: Судові рішення, відмови у екстрадиції, документація щодо політичного контексту, докази завершення розслідування або відсутності у суб'єкта необхідного статусу. Усі документи мають бути арабською, англійською, французькою або іспанською мовами.

Встановлений законом термін становить дев'ять місяців. Запитуваному НЦБ надається можливість відповісти до того, як ККФ винесе своє рішення.

На цьому етапі найбільший вплив має спеціалізоване представництво. Зв'язатися з Otherside
Крок 3

Тимчасові заходи

У термінових випадках ККФ може ухвалити рішення про вжиття тимчасових заходів, таких як блокування або обмеження доступу до даних, на час розгляду позову в повному обсязі. Для цього необхідно довести наявність терміновості та навести очевидні докази порушення правил Інтерполу.

Для Синіх повідомлень тимчасові заходи можуть бути особливо актуальними, коли особі загрожує неминуча ескалація до Червоного повідомлення, або коли дані активно використовуються для обґрунтування заходів у третіх країнах, таких як заморожування активів або відмова у візі.

Otherside може подати клопотання про застосування тимчасових заходів, якщо встановлено терміновість. Тимчасові заходи
Крок 4

Рішення ККФ

Комісія з контролю за даними (CCF) розглядає клопотання, відповідь національного центрального бюро (NCB) та всю супровідну документацію. Вона оцінює, чи відповідають дані правилам Інтерполу: статтям 2 та 3 Статуту, вимогам щодо якості даних, передбаченим Регламентом про обробку даних (RPD), а також умовам статті 88 щодо видачі «синього повідомлення». На підставі цієї оцінки вона може ухвалити рішення про видалення, збереження або зміну даних.

Рішення Комітету з контролю за доступом (CCF) є обов’язковими для Інтерполу. У разі винесення рішення про видалення Генеральний секретаріат зобов’язаний видалити повідомлення та всі пов’язані з ним дані з інформаційної системи Інтерполу.

Якщо ККФ вирішує проти видалення, Стаття 42 Статуту ККФ дозволяє перегляд, якщо з'являються нові факти, які не могли бути повідомлені раніше. Згідно з системою порталу, запровадженою в березні 2026 року, заяви про перегляд вимагають початкового двосторінкового резюме, що описує нововиявлені факти. Заява має бути подана протягом шести місяців з моменту виявлення цих фактів.

Otherside допомагає із заявами про перегляд, коли з'являються нові факти. Заяви про перегляд
«Блакитні повідомлення» у цифрах

Сині повідомлення у цифрах

Дані за 2025 рік

Дані, що лежать в основі результатів зняття «синіх повідомлень», демонструють, як на практиці працює процедура перевірки дотримання вимог Інтерполом.

3,325
Опубліковано «Blue Notices»
(2025)
16,049
Blue Diffusions «
» — тираж (2025)
190
Відхилено або «
» скасовано (2025)
45
Ст. 2 та 3. Відмови у видачі дозволу на в'їзд за програмою «
» (2025)

У 2025 році Інтерпол опублікував 3 325 «синіх повідомлень», що менше, ніж 4 078 у 2024 році. Кількість «синіх розсилок», які розповсюджуються національними центральними бюро безпосередньо серед обраних країн-членів, а не через офіційну систему повідомлень, за той самий період склала 16 049. У 2025 році Інтерпол відхилив або скасував 190 «синіх повідомлень» та розсилок через невідповідність вимогам, у тому числі 45 на підставі статей 2 та 3 Статуту (9 – за статтею 2 та 36 – за статтею 3). Кількість відмов на підставі статті 3 зросла більш ніж удвічі порівняно з 2024 роком, коли було зареєстровано 15 таких випадків. Ці цифри відображають результати перевірки на відповідність вимогам, проведеної Генеральним секретаріатом перед публікацією, а не рішення Комітету з питань відповідності (CCF).

Поширені запитання

Часто задавані запитання

Що таке Синє повідомлення Інтерполу?

Синє повідомлення видається для збору додаткової інформації про особу, її місцезнаходження або діяльність у зв'язку з кримінальним розслідуванням. Це запит про допомогу серед 196 країн-членів Інтерполу. На відміну від Червоного повідомлення, воно не передбачає арешту або екстрадиції особи. Сині повідомлення регулюються статтею 88 Правил обробки даних.

Чи може Синє повідомлення призвести до арешту?

Синє повідомлення саме по собі не дозволяє арешт. Однак воно сигналізує правоохоронним органам усіх країн-членів, що особа становить інтерес у кримінальному розслідуванні. На практиці це може призвести до допитів на кордонах, затримок під час подорожей та посиленої перевірки. Що важливіше, інформація, зібрана за допомогою Синього повідомлення, може пізніше бути використана для обґрунтування видачі Червоного повідомлення, яке передбачає тимчасовий арешт.

Скільки часу потрібно для видалення Синього повідомлення?

Повний процес видалення Синього повідомлення зазвичай займає від 12 до 18 місяців. Законодавчо встановлений термін для запиту на доступ становить чотири місяці з моменту прийнятності; для запиту на видалення — дев'ять місяців. На практиці ці терміни не завжди дотримуються. Звіт ККФ про діяльність за 2024 рік показав, що 70 відсотків запитів на доступ перевищили чотиримісячний термін. Термінові справи можуть бути прискорені за допомогою тимчасових заходів.

Які підстави для оскарження Синього повідомлення?

Основні підстави включають процедурні недоліки (недостатність даних або відсутність релевантності згідно зі статтею 88 ПОД), політична мотивація (стаття 3 Статуту Інтерполу), питання прав людини (стаття 2), відсутність поточного розслідування, невідповідність необхідному статусу суб'єкта та справи, що ґрунтуються на приватних або комерційних суперечках, а не на справжніх кримінальних справах. ККФ у своїх опублікованих рішеннях розпорядилася про видалення Синіх повідомлень на політичних підставах статті 3.

Чи можу я дізнатися, чи є я об'єктом Синього повідомлення?

Сині повідомлення не публікуються на публічному веб-сайті Інтерполу. Вони призначені виключно для використання правоохоронними органами. Єдиний спосіб підтвердити, чи є ви об'єктом Синього повідомлення, – це подати запит на доступ до ККФ через спеціальний онлайн-портал. Якщо ви стикалися з труднощами на кордонах, відмовами у візах або ускладненнями з дотриманням вимог, що можуть свідчити про наявність даних Інтерполу, запит на доступ є відповідним першим кроком.

Чи потрібен мені адвокат для оскарження Синього повідомлення?

Немає офіційної вимоги щодо представництва адвокатом перед ККФ. Однак ККФ застосовує детальну та технічну правову базу, що ґрунтується на ПОД та Статуті Інтерполу. Якість подання, структурування аргументів відповідно до застосовних правил та подання підтверджувальної документації – все це суттєво впливає на результат. Професійне юридичне представництво значно підвищує ймовірність успішного результату.

Наступний крок

Потрібна допомога з видаленням «синього повідомлення»?

Наша практика спеціалізується виключно на скасуванні «синіх повідомлень», законодавстві Інтерполу, процедурах CCF та захисті фізичних осіб від зловживання системами Інтерполу. Ми пропонуємо безкоштовну 30-хвилинну консультацію через Zoom, якщо справа відповідає критеріям нашої фірми щодо представництва.